Vlajky krajů, zemí, vojvodství
Spojené království, regionální vlajky, obrázky praporů, vlaječky, regionální symboly

Spojené království

Spojené království, celým názvem Spojené království Velké Británie a Severního Irska nebo nepřesně Velká Británie, se skládá z ostrova Velké Británie, části ostrova Irsko a dalších menších ostrovů. Z hlediska uspořádání se jedná o parlamentní monarchii čtyř zemí – Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska. Hlavním městem je Londýn. Propojení s Evropou je zajištěno Eurotunelem. Povrch země je tvořen vysočinou, vrchovinami, nížinami, pahorkatinou i horami. Pobřeží je lemováno útesy nebo oblázkovými plážemi. Vlajce státu se říká Union Jack, název zdůrazňuje význam země jako námořní velmoci. Na modrém pozadí se nacházejí kombinace červených křížů a bílého kříže, které zastupují Anglii, Skotsko a Irsko.

  • 1

Vlajka Skotska

Skotsko patří k zemím Spojeného království. Je politicky nezávislé a má i svůj právní systém. Skotové velmi dbají na kulturní tradice a stále si udržují svou národní identitu. Usilují o nezávislost na Spojeném království. Mimopevninskou část tvoří několik stovek ostrovů. Hlavní město Skotska je Edinburgh. Povrch je z velké části Skotskou vysočinou s nejvyšší horou Spojeného království Ben Nevis. Směrem k jihu se nacházejí nížiny a lesní porost. Vlajka Skotska má modré pozadí, na kterém je umístěn úhlopříčný kříž v bílé barvě. Kříž je označován jako svatoondřejský a má připomínat jednoho z Kristových apoštolů.

Wales, nejstarší část Spojeného království Velké Británie a Severního Irska

Wales je velmi starou částí Spojeného království, nikdy v historii nebyl zcela samostatným státem. Jeho hlavním městem je Cardiff. Povrch země je z větší části hornatý, nejvíce ve středu a v severních oblastech země. Většina horstva vznikla v poslední době ledové. Podklad vlajky země je tvořen vodorovným zeleným a bílým pruhem, symbolizujícími Tudorovce, a obrázkem červeného draka, vyjadřujícího velšský původ. Drak měl být již na praporu krále Artuše.

Klíčová slova: použití, Česká republika, vlaječky, vlajka, obrázek, Prapory britských království, zdarma, župy, ke stažení, župa, k tisku, kraje České republiky, tapeta, Spojené království Velké Británie a Severního Irska